-
23.11.2012 Inscenizacja mitów greckich

23.11.2012 Inscenizacja mitów greckich  

 

O tym jak trudna jest praca aktora, scenarzysty a nawet kostiumologa, mogli się przekonać uczniowie klasy Id i If. Nasza nauczycielka języka polskiego wyznaczyła nam bardzo poważne zadanie – zapoznać naszych kolegów z mitologią starożytnej Grecji  poprzez inscenizację mitów. Od zawsze wiadomo, że uczniowie wolą oglądać niż słuchać, więc pomysł wydał nam się wspaniały.

Próby trwały prawie 2 miesiące. Spotykaliśmy się na zajęciach koła teatralnego, przed lekcjami i w domach. Kiedy powstały scenariusze, przydzielono rolę , zabraliśmy się do scenografii i kostiumów. Szukając inspiracji, zajrzeliśmy do tajemniczej szafy naszej polonistki. Nie spodziewaliśmy się jednak, że nasze buszowanie w jej wnętrzu będzie niemal tak niesamowite jak wejście do Narnii. Można było znaleźć w niej wszystko : kostiumy żebraków, księżniczek, pastuszków. Przebieraliśmy się w dziwne stroje, zakładaliśmy peruki, diable rogi i kapelusze czarownic. Szkoda, że nie mogliśmy ich wykorzystać do przedstawienia. Z drugiej strony nie wydaje mi się, żeby bogini dobrze wyglądała w szpiczastym kapeluszu czarownicy. Na szczęście, nie zabrakło materiałów i kostiumów, które pasowały do starożytności. Po wielu godzinach, pokłutych palcach od wpinania szpilek powstały piękne dekoracje i oryginalne rekwizyty.

Dwudziestego trzeciego listopada nadszedł wreszcie czas na zaprezentowanie swojej pracy kolegom z klas pierwszych i gronu pedagogicznemu. Jako pierwsi swoje wystąpili uczniowie klasy Id prezentujący inscenizację o Psyche i Erosie. Kolejne dwa mity przedstawiała klasa If. Była to opowieść o miłości, która nie zna granic czyli mit o Orfeuszu i Eurydyce oraz niezwykle rozbudowana wersja mitu o Demeter i Korze.

Wszystkie inscenizacje podobały się publiczności ,na jej ocenę nie wypłynął nawet upadający parawan ani pałaszowanie za sceną rekwizytu czyli owocu granatu, który Heros podarował Korze.

Klaudia Gulczak IF

mit1.jpg mit1.jpg mit1.jpg
mit1.jpg mit1.jpg mit1.jpg
mit1.jpg mit1.jpg mit1.jpg
 

 Szkoła Podstawowa nr 389 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie ul.Smocza 19       01-051 Warszawa   tel/fax: 22 838 11 05      e-mail: g49@gazeta.pl